Mieliście okazje odkrywać tajemnice z czasów wojny? Zwiedzaliście podziemną fabrykę? Wiecie kim był Kazimierz Leski i dlaczego nosił mundur niemieckiego generała? A może wcielaliście się w rolę „cichociemnego”? Jeśli nie to koniecznie musicie odwiedzić Kamienną Górę i w trakcie godzinnej podróży w czasie dowiedzieć się o pasjonującej historii – o tym jak polscy bohaterowie pokrzyżowali plany hitlerowcom i wykradli tajemnice ich wunderwaffe! „Projekt Arado” jest najnowocześniejszym podziemnym kompleksem w Polsce.

Nowatorska iluminacja świetlna, efekty audio i przewodnik który wciela się w rolę agenta polskiego wywiadu i prowadzi grupę by zdobyć niemieckie tajemnice – to tylko niektóre atrakcje jakie czekają na turystów w Kamiennej Górze. Co kryją podziemia? Unikalne w skali Europy eksponaty – części pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, a nawet niemieckiej enigmy. Tajemnicze konstrukcje i.. Tajemnica Wojskowa! Podziemna trasa w nowej aranżacji rusza w maju 2012! Kamienna Góra położona jest na Dolnym Śląsku, w połowie drogi między Wałbrzychem a Jelenią Górą. To pełne tajemnic miasteczko w czasie II wojny światowej zostało podziurawione podziemnymi kompleksami niczym ser szwajcarski dziurami.

Dziś wiemy o dziesięciu podziemnych obiektach, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Wydrążyli je Niemcy – rękoma robotników przymusowych. Między innymi po to, by docelowo umieścić w nich biura projektowe i fabryki produkujące najnowocześniejsze konstrukcje lotnicze i broń. W tym czasie Kamienna Góra była jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego- w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono między innymi biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555. „Zostaliśmy operatorami sztolni Arado w Kamiennej Górze” – poinformował PAP Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda. Podziemna trasa w nowej aranżacji rusza na początku maja 2012. „Podjęliśmy się zorganizowania tam szlaku turystycznego, bo to bardzo ciekawy, pierwszy taki podziemny obiekt z naprawdę fascynującą historią związaną z okresem II wojny światowej. To dla nas nowe wyzwanie. Podziemia są już zagospodarowane od strony technicznej, ale to dopiero początek.

Naszym zadaniem będzie zrobienie z tego miejsca atrakcji turystycznej, która będzie przyciągała ludzi do Kamiennej Góry” – dodał. Według planów, będzie tam np. biuro konstrukcyjne, gdzie będzie można zobaczyć prace nad nowymi modelami niemieckich samolotów Arado oraz ogromna sala, która będzie pełnić funkcję zaginionego laboratorium Hitlera. „Przez lata działalności w świnoujskim Forcie Gerharda doczekaliśmy się grupy młodych ludzi, którzy przejęli naszą pasję – mówi Piwowarczyk – to oni przejmą część obowiązków w Kamiennej Górze, liczymy też na mieszkańców miasteczka” – dodaje. W Kamiennej Górze i w okolicy Niemcy zaczęli budować podziemne kompleksy w 1943 r. Podobno prowadzono tam prace konstrukcyjne nad wytworzeniem samolotu dalekiego zasięgu typu „latające skrzydło” pod nazwą „Arado”.    

Fort Gerharda, zwany również Fortem Wschodnim – jeden z fortów Twierdzy Świnoujście – położony jest we wschodniej części miasta, na wyspie Wolin, w pobliżu latarni morskiej. Fort należy do najlepiej zachowanych do obecnych czasów pruskich nadbrzeżnych fortów artyleryjskich w Europie. Wybudowany w połowie XIX wieku służył do obrony portu przed nieprzyjacielską flotą.

Dojazd do Arado

Nasze galerie

galerie

rajdstrona

Partnerzy Arado

partnerzy2

Patronat Arado

kamiennag

Arado na Facebook

facebook

No plugin selected!