W dniach 16-18 sierpnia Projekt ARADO uczestniczył w niezwykłym wydarzeniu jakim był Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ. Rekonstrukcje historyczne, pokazy lotnicze samolotów z okresu I wojny światowej, atrakcyjne stoiska a także interesujące wykłady wnikliwie odkrywające karty historii- to tylko niektóre atrakcje które przyciągnęły do Zamku Książ rzeszę turystów!

 

W ciągu trzech dni zamkowe place i wnętrza odwiedziło ponad 10.000 turystów, którzy na własnej skórze mogli poczuć historię, porozmawiać z ludźmi pełnymi pasji a także wziąć udział w wydarzeniu- które przez swój rozmach i charakter z pewnością wpiszę się w kalendarz imprez na Dolnym Śląsku.
Jedną z atrakcji które czekały na turystów odwiedzających festiwal było stanowisko Projektu ARADO które znajdowało się w najbardziej atrakcyjnym miejscu- przed głównym wejściem, przez co przyciągało wzrok każdego turysty. - Na stanowisku przygotowaliśmy wielką dioramę która przedstawiała nie tylko wnętrza naszych podziemi ale także ciekawe eksponaty związane z II wojną światową- mówi Łukasz Szumiński z Projektu ARADO. Wśród nich znalazły się m.in. Karabiny Sturmgewher 44, celownik noktowizyjny Vampir- który był pierwszym tego typu urządzeniem na świecie, kopia enigmy ściągnięta na zamówienie ze Stanów Zjednoczonych czy silnik rakietowy Pirat- wylicza Łukasz. Ten ostatni jest prawdopodobnie jedynym tego typu silnikiem zachowanym na świecie a Zamek Książ był pierwszym miejscem w którym można było go oglądać- a od poniedziałku można go podziwiać w salce muzealnej Projektu ARADO w Kamiennej Górze.
Na dioramie zaprezentowany został również samochód ciężarowy Opel Blitz który łącznie z 10 rekonstruktorami stanowił żywą dioramę.

Każdy turysta miał możliwość podejść, zrobić sobie zdjęcie przy zabytkowym pojeździe, obejrzeć zabytkową broń czy też porozmawiać z ludźmi pełnymi pasji- którzy przyjechali z drugiego końca Polski aby uczestniczyć w tym wydarzeniu i chętnie opowiadali o nowoczesnych technologiach z końca II wojny śwatowej pod kątem pracy polskiego wywiadu przemysłowego.

Prezentowana diorama powstała przy współpracy \"Projektu ARADO\" z Muzeum Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia, Muzeum Techniki Wojskowej \"Gryf\" z Żukowa oraz przy współudziale rekonstruktorów z Grupy Rekonstrukcyjnej \"Pomerania 1945\".

Cały festiwal był pierwszą tego typu imprezą na Dolnym Śląsku. Charakter imprezy oraz program idealnie wpisuje się w hasło promocyjne województwa- \"Tajemniczy Dolny Śląsk: Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia.\"

Mamy nadzieje że przyszłoroczna edycja po raz kolejny  przyciągnie turystów z całej Polski i że po raz kolejny nie zabraknie tam Projektu ARADO, który łącznie z Gminą Miejską Kamienna Góra był sponsorem imprezy. 

Dojazd do Arado

Nasze galerie

galerie

rajdstrona

Partnerzy Arado

partnerzy2

Patronat Arado

kamiennag

Arado na Facebook

facebook

No plugin selected!